Fero Király

10. jún pozývame 
18:00 Fero Király / Eva Vozárová: Alvin Lucier I Am Sitting in a Room
19:00 Fero Király: 2^33
Pár slov o sound arte, zvukových inštaláciách a zvukovej ekológii.

𝗜 𝗔𝗺 𝗦𝗶𝘁𝘁𝗶𝗻𝗴 𝗶𝗻 𝗮 𝗥𝗼𝗼𝗺 (1969) amerického skladateľa experimentálnej hudby Alvina Luciera patrí medzi najzásadnejšie diela elektroakustického experimentu. Je priesečníkom koncertu a zvukovej inštalácie, pozostáva z naživo predneseného textu, ktorý sa opakovane nahráva a prehráva späť do miestnosti. Artikulácia ľudskej reči sa akustikou priestoru vytráca, slová sa stávajú nezrozumiteľnými a menia sa na zvuky zosilnené rezonanciou miestnosti. Vďaka jedinečným akustickým charakteristikám priestoru je každé predvedenie jedinečné.

I Am Sitting in a Room bolo po prvý raz realizované v Guggenheimovom múzeu v New Yorku v roku 1970.
Dielo skúma otázku, nakoľko hudbu vytvárajú hudobníci, nástroje a priestor v ktorom sa hudba odohráva. Zároveň je ponorom a absolútnym vyjadrením jedinečnosti priestoru, v ktorom sa divák a performer stretávajú.
Slovenskú premiéru realizovali Fero Király a Eva Vozárová v spolupráci s nemeckým skladateľom Hauke Harderom v októbri 2020 na JAMA – 74. ročník Milana Adamčiaka.

Uvedeniu diela bude predchádzať krátka prednáška Fera Királya, ktorá diváka uvedie do kontextu sound artu, zvukových inštalácií a zvukovej ekológie.

Alvin Lucier – I Am Sitting in a Room (1969)

Predvedenie: Eva Vozárová (hlas), Fero Király (mix)

𝟮^𝟯𝟯 je nové audiovizuálne dielo hudobníka Fera Királya. Je kritickou úvahou o druhu Homo Sapiens, ktorý okrem mentálnych kapacít a protistojného palca definuje najmä neobmedzená (a neobmedziteľná?) rozpínavosť. Súboj o prežitie zatiaľ vyhrávame, ale dokedy?

2^33 (čítaj: dve na tridsiatu tretiu) je výsledkom pretrvávajúceho záujmu Fera Királya o oblasť počítačovej hudby. Performance sa odohráva pred divákovými očami naživo formou livecodingu – nového prístupu k programovaniu počítača ako nekonečne variabilného hudobného nástroja.

Zvuková syntéza, mikro a makroštrukúra je v synchronicite s autorskou vizuálnou zložkou, ktorá je postavená na základnom atóme našej komunikácie, symbole, v tomto prípade čísle.

Fero Király: 2^33 (2020)

@Fero Király
je hudobník so slabosťou pre interdisciplinárne projekty. Zaujíma sa o digitálne technológie a ich prieniky s umením. Jeho projekty majú presah do performance, soundartu, inštalácií a interpretácie súčasnej hudby. Venuje sa aj hudobným vzdelávacím projektom. Je spoluzakladateľ Cluster ensemble s Ivom Šillerom. / ferokiraly.com
Eva Vozárová je bývalá novinárka. Od roku 2017 je na voľnej nohe v oblasti kultúry. Okrem organizovania podujatí a kultúrnych projektov sa venuje umeleckej a kurátorskej činnosti.
V roku 2020 splu založili združenie ooo z potreby vytvorenia dedikovaného priestoru pre sound art, súčasnú hudbu a intermediálne umenie. V minulosti realizovali aktivity v rámci iných zoskupení a v roku 2019 založili /ne/festival intermediálneho umenia JAMA v odkaze Milana Adamčiaka. JAMA naštartovala potrebu vytvorenia nového priestoru venovaného špeciálne realizácii intermediálnych a interdisciplinárnych projektov a spoluprácam s inými tvorcami v tejto oblasti. / www.zdruzenie.ooo

Vizuál: Matej Lacko

Dvojkoncert je súčasťou celoročných aktivít ooo_2021 občianskeho združenia ooo. Projekt podporil z verejných zdrojov ako hlavný partner Fond na podporu umenia.

Činnosť Nástupišťa 1-12 celoročne podporil z verejných zdrojov @Fond na podporu umenia ako hlavný partner